Press-Corner

COVID-19: nowe badania wskazują na korelację szczytów śmiertelności z zanieczyszczeniem powietrza


Nowe badanie naukowe CNRS-Inserm potwierdza korelację między szczytowymi wartościami śmiertelności w wyniku pandemii COVID-19 a poziomem zanieczyszczenia drobnymi cząsteczkami (PM2,5) – podaje dziennik internetowy Actu Environnement. Wyniki badania zostały opublikowane 29 lipca br. w czasopiśmie Atmosphere.

Badanie polegało na analizie statystycznej danych z szesnastu obszarów w Europie (zamieszkałych przez 81 mln osób), o różnym poziomie zanieczyszczenia pyłami PM2,5 w latach 2020–2022. Jak podano, analiza wykazała „związek czasowy pomiędzy szczytami narażenia na cząstki PM2,5 a śmiertelnością z powodu COVID-19”.  Odkrywane tendencje różniły się od siebie w różnych lokalizacjach. Jednak według autorów średni wzrost śmiertelności można szacować na ok. 20-40% na µg/m3 wzrostu PM2,5.

Czytaj: Samorządy chcą wzmocnienia ich roli w realizacji programów mających na celu poprawę jakości powietrza

Cytowany przez Actu Environnement Éric Poincelet, współautor badania i prezes Pollutrack, eksperymentu polegającego na zliczaniu cząstek PM2,5 w czasie rzeczywistym na ulicach Paryża przy użyciu technologii laserowej, stwierdza, że koktajl wirusa i PM2,5 jest groźny dla wszystkich - od niemowląt po osoby starsze.

- Stres oksydacyjny wywołany przez drobne cząstki rzeczywiście powoduje zapalenie pęcherzyków płucnych, co prawdopodobnie ułatwi przenikanie wirusa przez błonę pęcherzykowo-kapilarną, powodując w ten sposób uszkodzenia ogólnoustrojowe czasami z dramatycznymi konsekwencjami klinicznymi - wyjaśnia Éric Poincelet.

Jak wskazano w Actu Environnement, według autorów badania interesujące będzie zbadanie, „czy ta korelacja jest specyficzna dla koronaawirusa, czy też można ją zaobserwować w przypadku innych chorób układu oddechowego, takich jak grypa”.

O wpływie zanieczyszczenia powietrza na zdrowie pisaliśmy niejednokrotnie. Sam mechanizm, w jaki pyły oddziałują na nasz organizm, jest znany, o czym rozmawialiśmy w wywiadzie dr. n. med. Piotrem Dąbrowieckim: O smogu z medycznego punktu widzenia, czyli dlaczego rak płuc zabija Polaków.

 

Full Article (Pl) : Teraz Srodowisko

< Previous Page